16 grudnia 2014

Trufle piernikoweTrufle w stylu cake pops, czyli "ciasta na patyczkach", które robi furorę już nie tylko w USA, ale na całym świecie ;-) To nic innego jak okruszki ciasta wymieszane z serkiem kremowym, powidłem czy kremem typu Nutella (znane również w Polsce od dawna, jako bajaderki - z tym, że nie na patyczkach, tak jak u mnie). W Stanach są tak popularne, że specjalnie piecze się ciasto, aby zrobić te malutkie kulki (i oczywiście odpowiednio je udekorować). Ja chyba nie posunęłabym się aż tak daleko, takie trufle robię tylko z ciasta, które zostało mi z innych "projektów" (w tym wypadku z resztek brownie po wycięciu gwiazdek). To ciekawy sposób, aby nadać skrawkom ciasta nowe życie ;-)

Składniki:

ok 2 szklanki okruszków ciasta piernikowego (po zblendowaniu)
4-5 łyżek kremu typu Nutella
150g czekolady mlecznej
ulubione posypki

Wykonanie:

Ciasto umieścić w malakserze z zamontowaną końcówką tnącą, zblendować do otrzymania okruszków. Dodać krem i ponownie włączyć malasker. Ciasto powinno pogrupować się w większe kule o plastycznej konsystencji - jeśli tak nie będzie i masa wciąż będzie miałka, należy dodać więcej kremu (w dużej mierze zależy to od rodzaju użytego ciasta i jego wilgotności).

Z gotowej masy formować w rękach nieduże kulki, odstawić do lodówki do stężenia. Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej (w misce ustawionej nad parującą wodą, przyp.). Kulki ciasta oblać czekoladą i obsypać wybraną posypką.

Takie trufle można też wykonać z dowolnego innego ciasta (i dodać przyprawy do piernika, jeśli zależy nam na piernikowym smaku), z domowych lub kupnych puchatych pierniczków (np. typu alpejskiego), również takich z nadzieniem, a nawet z ciastek z kremem typu "oreo" czy "hity". Robiłam już takie trufelki z ciasta "zebra" z powidłem śliwkowym i też się udały ;) Oczywiście nie trzeba ich robić w malakserze, można rozdrobnić ciasto ręcznie, dla mnie tak jest po prostu szybciej i wygodniej.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o cake pops i być może je wykonać zachęcam do oglądnięcia filmiku królowej ciasta na patyczkach - Bakerelli ---> filmik.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz