14 czerwca 2015

Domowe rożki do lodów

Rożki do lodów - słodkie, kruche, długo zachowują świeżość i nie rozmiękają zbyt szybko w kontakcie z lodami. Przepis znanej lodowej gwiazdy, Jeni Britton Bauer, podany tu, nieco zmodyfikowany, odchudzony i dostosowany do zawartości lodówki ;-) Rożki są idealne, wystarczająco słodkie, to już kolejny raz, gdy je piekę i myślę, że tendencja ta utrzyma się przez cały lodowy sezon, a wypiek rożków stanie się sobotnią tradycją. Domowy wyrób rożków wymaga waflownicy, ale naprawdę warto, jeśli tylko macie w domu miejsce i lubicie lody. Podaję proporcję na dużą porcję rożków - 30 sztuk (taka ilość u nas wystarcza na tydzień), ale w łatwy sposób podane ilości składników można podzielić na 2 lub 3 i upiec mniej. Żółtka zachowajcie, lody miętowe już się kręcą ;-)Rożki do lodów:
na ok. 30 sztuk

6 białek
3/4 szklanki mleka
1 szklanka drobnego cukru, w tym 3 łyżki cukru z prawdziwą wanilią
3 szklanki mąki pszennej
150g masła, stopionego i ostudzonego
szczypta soli

Białka i mleko mieszamy za pomocą miksera (nie ubijamy), dodajemy cukier, sól, mieszamy. Dodajemy mąkę i masło, całość łączymy na jednolitą masę. Masa powinna mieć konsystencję nieco rzadszą niż ciasto na gofry, ale gęstszą niż ciasto naleśnikowe.

Rozgrzewamy waflownicę, po nagrzaniu pieczemy wafle według instrukcji producenta - łyżkę ciasta nakładamy na środek, zamykamy. Ja ustawiam średnią moc i piekę wafle około 1-2 minuty - zbyt spieczone, brązowe są trudne do uformowania na stożku. Jeszcze ciepłego wafla owijamy wokół stożka tworząc rożek (należy zachować szczególną ostrożność - wafle są gorące ale można je formować tylko kilka chwil po wyjęciu z waflownicy, gdyż szybko twardnieją - trzeba więc działać szybko, najlepiej z pomocą drugiej osoby). Czubek stożka powinien znajdować się w pewnej odległości od krawędzi wafla, w przeciwnym wypadku rożek będzie mieć dziurkę! Wafel trzymamy kilka chwil na stożku, ściskamy, by dobrze się "skleił" i odkładamy na bok. Rożki z mojej waflownicy mieszczą przynajmniej 3 kulki lodów.

Udanego wypieku wafli!

4 komentarze:

  1. Super, nie widziałam wcześniej przepisu na rożki!

    OdpowiedzUsuń
  2. Zawsze byłam ciekawa jak się je robi ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zawsze używałam kupnych, nigdy ich nie robiłam :)

    OdpowiedzUsuń