21 czerwca 2015

Lody czekoladowe

Lody czekoladowe, najlepsze ;-) Wykonane na żółtkach - puszyste i pyszne!Lody czekoladowe:

6 żółtek
500 ml mleka pełnego 3,2%
500 ml śmietanki 30%
75 g cukru
100 g czekolady mlecznej
100 g czekolady deserowej

Mleko umieścić w rondlu o grubym dnie, podgrzewać niemalże do wrzenia. Żółtka utrzeć z cukrem na puszystą, jasną masę - ucierać przynajmniej 5 minut. Do dobrze ubitych żółtek dodać odrobinę gorącego mleka, dobrze rozmieszać, po czym masę wlać do rondla z gorącym mlekiem. Gotować na wolnym ogniu, cały czas mieszając, aż masa osiągnie temperaturę 80 stopni Celsjusza (najlepiej temperaturę mierzyć termometrem cukierniczym). Bez termometru gotujemy do momentu aż masa zgęstnieje i będzie lekko oblepiać łyżkę. Masy nie wolno zagotować, bardzo szybko się zważy. Po zdjęciu z palnika do gorącej masy dodajemy pokrojone w kostkę czekolady, mieszamy energicznie do rozpuszczenia. Dolewamy śmietankę (schłodzi masę), mieszamy.

Masę należy ostudzić do temperatury pokojowej po czym umieścić w lodówce na kilka godzin (najlepiej całą noc, masa musi być bardzo dobrze schłodzona przed przelaniem do maszynki).

Schłodzoną masę przelewamy  do pracującej maszynki do lodów, i kręcimy lody według instrukcji załączonej do urządzenia. Gotowe lody przekładamy do szczelnych pojemników, wkładamy do zamrażalnika na 4-5 godzin. Po pewnym czasie w zamrażarce domowe lody są bardzo zamarznięte, wtedy należy wyjąć je na blat na 10 minut przed podaniem, by lody nieco zmiękły.

Porady:

Lody czekoladowe można wykonać z czekoladą gorzką, mleczną lub deserową - należy wybrać według swoich preferencji smakowych. Aby wzmocnić czekoladowy smak do lodów można dodać czekoladę pokrojoną na kawałki (dodajemy pod sam koniec kręcenia).

Do lodów czekoladowych pasuje również cukier brązowy oraz muscavado.

Więcej o kręceniu lodów, sposobach na wykonanie lodów bez maszynki i możliwych błędach i ratowaniu sytuacji przeczytasz w tym poście.

Udanego kręcenia lodów!

1 komentarz: