31 sierpnia 2015

Domowe lody cytrynowe (bez maszynki)

Domowe lody cytrynowe - idealne orzeźwienie na ostatnie upalne dni tego lata ;-) Choć bez użycia maszynki, pozostają idealnie puszyste, a są prostsze i szybsze w wykonaniu! Do lodów dodajemy krem z cytrynowego soku i jajek, który należy zagotować - tak(!) bez obawy że się zważy! Polecam ;-)


Domowe lody cytrynowe (bez maszynki)


Na lemon curd:

4 cytryny, preferowane nie pryskane i nie woskowane
2 jajka
2 żółtka
2/3 szklanki cukru (150 g)
1 łyżka skrobi ziemniaczanej kub kukurydzianej

Cytryny myjemy, przelewamy wrzątkiem i wycieramy do sucha. Skórkę ścieramy, sok wyciskamy i umieszczamy w stalowym garnku o grubym dnie. Dodajemy 2 jajka, 2 żółtka, cukier i skrobię, mieszamy trzepaczką do uzyskania w miarę jednolitej konsystencji. Garnek ustawiamy na palniku i gotujemy na wolnym ogniu, cały czas mieszając. Masa powinna gęstnieć i przybrać konsystencję budyniu. Po zagotowaniu zestawiamy z palnika i przecieramy przez sitko, aby pozbyć się grudek i skórki. Krem studzimy do temperatury pokojowej, a następnie szczelnie przykryty umieszczamy w lodówce na minimum 12 godzin.

Przygotowanie lodów:

Lemon curd, z powyższej porcji
500 ml śmietany kremówki, schłodzonej min. 12 godzin
opcjonalnie: 2-3 łyżki wódki cytrynowej

Wszystkie składniki umieszczamy w misie miksera i rozpoczynamy ubijanie na wolnych obrotach, stopniowo zwiększając moc. Masa powinna przyjąć jednolitą konsystencję i zwiększyć objętość 2-3-krotnie. Nie ubijamy masy zbyt długo, gdy jest już puszysta - jak każda masa ze śmietanką może się zważyć. Gotowy krem przekładamy do plastikowych pojemniczków (potrzebujemy łącznie pojemności około 1800 ml) i umieszczamy w lodówce na minimum 6 godzin (co całkowitego zmrożenia). Przed podaniem wyjmujemy lody na blat około 10 minut wcześniej, by zmiękły i łatwiej się formowały.

Smacznego ;-)

2 komentarze: