19 grudnia 2015

Najprostsze czekoladowe pralinki

Pralinki czekoladowe, najprostsze z możliwych, dla prawdziwych amatorów czekolady. Podaję przepis podstawowy, oraz kilka sposobów na to, jak je podkręcić i zamienić w najlepsze świąteczne czekoladki. Do dzieła!


Pralinki czekoladowe:

Składniki:

200g g czekolady deserowej
1/2 szklanki (125 ml) śmietanki kremowej 30%
3 łyżki kakao, do obtoczenia
opcjonalnie: około 20 orzechów laskowych, uprzednio podprażonych

Wykonanie:

Czekoladę i śmietankę topimy w kąpieli wodnej, co jakiś czas mieszając, aż do osiągnięcia gładkiej, jednolitej masy. Masę studzimy, umieszczamy w lodówce na minimum 12 godzin, w tym czasie powinna stwardnieć i przybrać plastyczną konsystencję. Za pomocą łyżki nabieramy niewielkie porcje masy i szybko formujemy z nich niewielkie kulki, a następnie obtaczamy w kakao. W środek masy można umieścić orzech laskowy.
Pralinki przechowujemy w lodówce, wyjmujemy tuż przed podaniem.

Aby zamienić pralinki czekoladowe z powyższego przepisu w najlepsze świąteczne czekoladki, należy zredukować ilość śmietanki do 100 ml i dodać do masy 3 łyżki likieru o smaku, który kojarzy Wam się ze świętami (dla mnie to pomarańczowo-czekoladowy Baileys Orange Truffle).

Pralinki można także obtoczyć w drobno posiekanych lub zmielonych orzechach, migdałach, pistacjach i dodatkowo oblać czekoladą albo dodać drobno posiekane orzechy do masy czekoladowo-śmietanowej.

Miłego przedświątecznego weekendu ;-)

6 komentarzy: