11 listopada 2016

#ediblegifts: mikstura do przygotowania gorącej czekolady

Gorącą czekoladę w domu przygotowuję często w sezonie jesienno-zimowym. Najczęściej po prostu rozpuszczam czekoladę w mleku (lub śmietance kremowej), jak w przepisie na najprostszą domową gorącą czekoladę i dekoruję ubitą śmietaną. Dzisiaj przedstawiam Wam zupełnie inną recepturę na przygotowanie napoju-na-wszystkie-smutki, którym w dodatku możecie podzielić się z rodziną i znajomymi: gorąca czekolada z proszku! Brzmi słabo? Przekonajcie się sami ;-)


Mikstura do przygotowania gorącej czekolady*:


Składniki:

200g dobrej jakości czekolady mlecznej
100g brązowego cukru Demerara
100g dobrej jakości kakao
50 g skrobi kukurydzianej

Wykonanie:

Czekoladę umieszczamy w zamrażarce na minimum 30 minut lub dłużej (u mnie cała noc). Cukier mielimy na puder (np. w młynku do kawy). 
Zmrożoną czekoladę łamiemy na kawałki i umieszczamy w blenderze lub malakserze, miksujemy do uzyskania proszku. Wrzucamy pozostałe składniki i miksujemy pulsacyjnie aż całość połączy się w proszek o jednolitym kolorze. Mieszankę przekładamy do szczelnego opakowania.

Przygotowanie napoju:

Na każdą porcję gorącej czekolady należy wziąć 2 kopiaste łyżki mieszanki i szklankę mleka.

Proszek i mleko umieszczamy w garnku z grubym dnem i umieszczamy na palniku o niewielkiej mocy. Doprowadzamy do wrzenia regularnie mieszając. Zmniejszamy moc do minimum i gotujemy około 5 minut. Przelewamy do kubów bądź filiżanek, dekorujemy według uznania.

Smacznego!

* na bazie przepisu Jamiego Olivera z książki Jamie's Comfort Food (przepis zmieniony)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz