10 grudnia 2016

Kruche ciasto z migdałami i marmoladą żurawinowo-pomarańczową

Kruchy placek z nadzieniem z migdałów i marmoladą żurawinowo-pomarańczową, który idealnie wpasowuje się w świąteczny klimat. Szybki w przygotowaniu, podzielny, będzie się pięknie prezentował na świątecznym stole. Nie za słodki, a smak żurawinowo-pomarańczowej marmolady nadaje mu klasy i szlachetności. Polecam ;-)

świąteczne kruche ciasto z migdałami i marmoladą żurawinowo-pomarańczową


Kruche ciasto z migdałami i nadzieniem żurawinowo-pomarańczowym


Składniki:

kruche ciasto:

warstwa migdałowa:
  • 100 g migdałów (w słupkach, płatkach lub całych bez łupin)
  • 25 g masła
  • 1 białko
  • 5 łyżek brązowego cukru

dodatkowo: 

Wykonanie:

Kruche ciasto:

Ciasto przygotowujemy według przepisu na najlepsze ciasto kruche, chłodzimy przez 45 minut.

Masa migdałowa:

Migdały i cukier umieszczamy w malakserze, miksujemy do momentu, aż zostaną rozdrobnione na gruby proszek. Dodajemy białko i masło, miksujemy do uzyskania pasty.

Wypiek:

Kwadratową blachę o boku 30 cm wykładamy papierem do pieczenia. 

2/3 ciasta rozwałkowujemy na lekko oprószonej mąką stolnicy na kwadrat o boku nieco większym niż 30 cm i grubości około 3-4 mm. Ciasto przekładamy do foremki, wylepiamy nim dno i formujemy niewielki rancik, nakłuwamy widelcem. Na ciasto wykładamy masę migdałową (dosyć trudno się rozprowadza) i równomiernie rozsmarowujemy po powierzchni ciasta. Warstwę migdałową pokrywamy dżemem, rozsmarowujemy. Pozostałe ciasto rozwałkowujemy na prostokąt o grubości 3-4 mm i za pomocą noża lub radełka wycinamy podłużne paski o szerokości 1,5-2 cm, które układamy na wierzchu na krzyż. Dodatkowo wycinamy małe gwiazdki, którymi przyozdabiamy wierzch według uznania. Tak przygotowaną formę z ciastem odstawiamy do lodówki lum zamrażarki na czas nagrzewania się piekarnika.

Piekarnik nagrzewamy do temperatury 180 stopni. Ciasto umieszczamy w gorącym piekarniku i pieczemy około 40 minut, po 20 minutach wierzch ciasta można przykryć folią aluminiową (jeśli zbyt mocno się rumieni). Po upieczeniu formę z ciastem umieszczamy na kratce, wyjmujemy dopiero po lekkim przestudzeniu.

Uwagi:

Wierzch ciasta można udekorować w dowolny sposób, niekoniecznie w przeplatane paski - np. za pomocą gwiazdek lub innych świątecznych kształtów wyciętych z ciasta.

Udanych wypieków ;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz