6 stycznia 2017

Biszkopt kakaowy

Klasyczny biszkopt kakaowy, na bazie przepisu na klasyczny biszkopt z sokiem z cytryny

biszkopt kakaowy z sokiem z cytryny

Biszkopt kakaowy okrągły:

Składniki na okrągłą foremkę 24 cm o standardowej wysokości (6,5 cm)

 • 6 jajek, w temp. pokojowej
 • 1,5 szklanki drobnego cukru
 • 1 szklanka + 2 płaskie łyżki mąki pszennej (używam uniwersalnej, typ 480)
 • 1/3 szklanki naturalnego kakao
 • 1 kopiasta łyżeczka proszku do pieczenia, z lekką górką
 • 2 łyżki soku z cytryny (lub octu)
 • 2 łyżki oleju roślinnego o neutralnym smaku (np. rzepakowego)

Składniki na okrągłą foremkę 22 cm o standardowej wysokości lub na okrągłą foremkę o średnicy 20 cm i wysokości 8,5 cm:

 • 3 duże jajka, w temp. pokojowej
 • 3/4 szklanki drobnego cukru
 • 1/2 szklanki + 1 łyżka mąki pszennej (używam uniwersalnej, typ 480)
 • 2 łyżki naturalnego kakao
 • 3/4 łyżeczki proszku do pieczenia
 • 1 łyżka soku z cytryny (lub octu)
 • 1 łyżka oleju o neutralnym smaku (np. rzepakowego)

Wykonanie:

Piekarnik nagrzewamy do temperatury 160 stopni Celsjusza.

Dno foremki wykładamy papierem do pieczenia.

Mąkę przesiewamy z kakao.

Białka oddzielamy od żółtek, bardzo ostrożnie, ani kropelka żółtka nie powinna znaleźć się w białkach.

Żółtka zasypujemy proszkiem do pieczenia, dodajemy sok z cytryny i mieszamy. Robimy do w wysokim naczyniu, ponieważ masa urośnie.

Białka ubijamy w naczyniu szklanym lub ze stali nierdzewnej, gdy zwielokrotnią swoją objętość i przybiorą sztywną konsystencję powoli, po łyżce, nie przerywając ubijania dosypujemy do nich cukier. Przed każdą następną porcją cukru czekamy, aż poprzednia porcja zostanie wchłonięta przez masę i ulegnie rozpuszczeniu. Gdy dodamy cały cukier, miksujemy jeszcze chwilę dając mu czas na jeszcze lepsze rozpuszczenie - masa powinna nabrać połysku. Nie miksujemy przesadnie długo, gdy do masy wtłoczymy zbyt dużo powietrza biszkopt może spektakularnie urosnąć, a następnie spektakularnie opaść.

Do białek dodajemy masę z żółtek i całość miksujemy na gładką masę, tylko do połączenia się wszystkich składników.

Do masy jajecznej przesiewamy mąkę z kakao i delikatnie mieszamy (szpatułką od góry do dołu, okrężnymi ruchami). Mieszamy tylko do otrzymania jednolitej konsystencji i ani chwili dłużej, chcemy zachować puszystość masy. Mieszamy zawsze tylko w jedną stronę, by nie rozerwać włókien glutenu, które będą "stelażem" naszego biszkoptu.

Ciasto przelewamy do foremki i pieczemy 45 minut w temperaturze 160 stopni Celsjusza (bez termoobiegu, z termoobiegiem pieczemy w niższej temperaturze, 140 stopni). Biszkopt sprawdzamy patyczkiem szaszłykowym wbijając go w środek biszkoptu  - jeśli nie osadza się na nim surowe ciasto, a patyczek jest suchy i ciepły, to ciasto jest gotowe.

Biszkopt zostawiamy w wyłączonym, uchylonym piekarniku do lekkiego ostudzenia, a następnie wyjmujemy z piekarnika i zostawiamy do pełnego ostudzenia. Dopiero wtedy oddzielamy go delikatnie od brzegów formy (za pomocą noża, tak, aby nie porysować foremki).

Moje uwagi:

Masy nie przygotowujemy w plastikowym naczyniu, jej brzeg szybko staje się chropowaty, co sprzyja przywieraniu do niego tłuszczy, które mogą być przyczyną niepowodzenia.

Biszkopt zawsze umieszczamy w nagrzanym piekarniku.

Proszek do pieczenia nie zagwarantuje nam powodzenia - podstawą każdego ciasta biszkoptowego jest dobrze ubita piana z białek, którą następnie delikatnie mieszamy. Proszek tu pomaga, ale sam nie zagwarantuje sukcesu.

Zazwyczaj trzymam się zasady, aby wykładać papierem tylko dno foremki, chociaż czasami wykładam również i brzegi. Biszkopt pieczony w foremce wyłożonej papierem do pieczenia prawie na pewno wyrośnie z górką, natomiast bez papieru będzie bardziej płaski.

Wesołego pieczenia ;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz