12 marca 2017

Bezy truskawkowe

Bezy które nie tylko pachną truskawkami, ale także smakują jak truskawki? Takie rzeczy możliwe tylko z blogiem Kubełek Smakowy ;-) Cudowne beziki o smaku najlepszego koktajlu truskawkowego, pachnące latem i przywodzące na myśl słońce... Pyszne! Polecam do wykonania.

beziki truskawkowe

Bezy truskawkowe:


Składniki:

  • 3 białka, w temperaturze pokojowej
  • 150g drobnego cukru do wypieków
  • szczypta soli
  • 1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej (mazeiny)
  • 2 łyżki sproszkowanych (zblendowanych) liofilizowanych truskawek

Wykonanie:

Białka ubijamy w stalowej lub szklanej misie, aż zwielokrotnią objętość kilkukrotnie i przybiorą biały kolor. Ubijamy tylko do otrzymania sztywnej masy. Następnie zaczynamy dodawać cukier, po łyżce, cały czas ubijając. Po dodaniu cukru ubijamy masę jeszcze przez jakiś czas, aż nabierze połysku, a cały cukier się rozpuści. Gdy masa jest lśniąca, jednolita, bez wyczuwalnych grudek - to ten moment, kiedy powinniśmy zakończyć miksowanie. Dodajemy skrobię i jeszcze raz krótko miksujemy. Wsypujemy sproszkowane truskawki i mieszamy za pomocą łyżki, okrężnymi ruchami.

Piekarnik nagrzewamy do 80 stopni Celsjusza. Przygotowujemy worek cukierniczy z końcówką do dekorowania (w tym wypadku polecam wykorzystać odpowiedniki końcówek Wilton 12/2A, 1M lub 6B - ja użyłam tej ostatniej). Worek umieszczamy w wysokim, wąskim naczyniu końcówką do dołu, (np. w wysokiej szklance), zakładamy jego brzeg za brzeg naczynia, tak, aby jego środek był łatwo dostępny. Wypełniamy worek bezą, ściskamy i wyciskamy nieco na próbę, aby pozbyć się pęcherzyków powietrza. Na papier do pieczenia wyciskamy beziki o szerokości podstawy około 4 cm.

Bezy suszymy w temperaturze 80 stopni Celsjusza, z termoobiegiem, przez 2 godziny (można suszyć dwie blachy na raz). Jeśli bezy rumieniły by się zbyt mocno (nie powinny wcale), temperaturę pieczenia można obniżyć do 60 stopni i wydłużyć czas suszenia. Po zakończeniu procesu suszenia uchylamy drzwiczki piekarnika, wypuszczamy parę i pozostawiamy w nim beziki do całkowitego wystygnięcia.

Bezy podajemy z bitą śmietaną lub jako element dekoracji innych wypieków. Ja dodatkowo zdecydowałam się ozdobić moje bezy białą czekoladą i wiórkami kokosowymi.

Przechowujemy w suchym miejscu, w zamkniętym pojemniku, aby jak najdłużej zachować ich chrupkość.

Uwagi:

Przed dodaniem cukru do bezy można zrobić test odwracając miskę do góry nogami - piana nie powinna z niej "uciekać", nie powinna także opadać z mieszadła. W tym momencie należy rozpocząć dodawanie cukru - dalsze ubijanie białek bez cukru może spowodować ich zważanie (białka będą wyglądać jak chmurki, podejdą wodą i niestety nie będą nadawały się do dalszej pracy).

Ważne jest, aby wybrać drobny cukier do wypieków - cukier kryształ lub gruby cukier rozpuszczają się zbyt długo i mogą być przyczyną niepowodzenia. Można użyć cukru pudru, ale osobiście lepsze efekty osiągam z drobnym cukrem.

Po dodaniu całego cukru do  bezy lepiej jest ubijać za długo niż za krótko, na tym etapie białkom nie grozi już "przebicie", a zbyt krótkie ubijanie może spowodować, że cukier nie rozpuści się, a bezy stracą kształt w pieczeniu i będą nadawać się co najwyżej na posypkę do deserów. Nie ubijamy jednak za długo i "za zapas" - zbyt długo ubijane bezy także mogą opaść w pieczeniu. Stan rozpuszczania cukru najlepiej sprawdzić rozcierając odrobinę masy między palcami - jeśli jest gładka, lśniąca i bez grudek, można zacząć wyciskanie bez.

W tym przepisie bezy pieczemy długo i nie dodajemy soku z cytryny - chciałam uzyskać efekt kruchej, chrupkiej, suchej pianki. Jeśli jednak lubicie bezy z lekko ciągnącym, karmelowym środkiem, do masy bezowej na koniec można dodać 1 łyżkę soku z cytryny i skrócić czas pieczenia do 1,5 godziny.

W kwestii końcówek (tylek) do dekorowania - podaję numery Wiltona, gdyż są najbardziej dostępne w Polsce. Używam końcówek Wiltona jak i innych firm, metalowych - np. mój odpowiednik Wilton 6B to Little Venice Cakes Company nr 195. Nie polecam końcówek plastikowych - za ich pomocą nie da się uzyskać tak ładnych, ostrych efektów, jak tylkami metalowymi.

Udanych wypieków!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz