25 kwietnia 2017

Mini bezy z bitą śmietaną i truskawkami

Mini bezy z bitą śmietaną i truskawkami - deser prosty, ale pyszny ;-) Bezy pieczemy na chrupko (nie w formie mini-Pavlovej), dzięki czemu ich struktura idealnie kontrastuje z puszystą śmietaną, z którą są serwowane. Podajemy ze świeżymi truskawkami lub sosem truskawkowym. Polecam!

bezy z bitą śmietaną i truskawkami

Bezy z truskawkami i bitą śmietaną:


8 porcji

Składniki:

bezy:
  • 8 białek, w temperaturze pokojowej
  • 400 g drobnego białego cukru
  • 20 g skrobi ziemniaczanej lub mazeiny
  • łyżka soku z cytryny lub 2 łyżeczki octu (opcjonalnie, jeśli chcemy otrzymać lekko ciągnącą, karmelową bezę)
  • szczypta soli

sos truskawkowy:
  • 450 g mrożonych truskawek
  • sok z 1/2 cytryny
  • 3 łyżki cukru (można użyć cukru z prawdziwą wanilią)

do dekoracji:
  • 500 ml śmietanki 36%
  • świeże truskawki

Wykonanie:

Bezy:

Piekarnik nagrzewamy do temperatury 100 stopni Celsjusza. Przygotowujemy dużą blachę (ze standardowego wyposażenie piekarnika) i wykładamy ją papierem do pieczenia.

W dużej misie (stalowej lub szklanej) ubijamy białka ze szczyptą soli, gdy wielokrotnie zwiększą objętość i przybiorą formę sztywnej piany rozpoczynamy dodawanie cukru. Cukier dodajemy stopniowo, po łyżce, cały czas ubijając. Od momentu gdy zużyjemy cały cukier ubijamy jeszcze chwilę, do czasu, aż w masie nie będą wyczuwalne kryształki cukru (można sprawdzić palcami). Piana powinna

Masę bezową wykładamy na przygotowaną wcześniej blachę w 8 porcjach. Za pomocą łyżki lub szpatułki cukierniczej nadajemy masie pożądany kształt (robię to dosyć niedbale). Suszymy 2 godziny w temperaturze 100 stopni Celsjusza. Po upieczeniu wypuszczamy parę z piekarnika i pozostawiamy bezy do ostygnięcia w piekarniku.

Podajemy z ubitą śmietaną, dosłodzoną cukrem pudrem do smaku. Wierzch posypujemy kakao.

Sos truskawkowy:

Truskawki rozmrażamy w rondelku, zasypujemy cukrem, dodajemy sok z cytryny. Gotujemy na niewielkiej mocy palnika, aż sos się zredukuje, mieszając od czasu do czasu. Odstawiamy do ostudzenia.

Serwowanie:

Bezy podajemy polane sosem truskawkowym i udekorowane ubitą śmietaną i truskawkami (dekorujemy tuż przed podaniem).

Uwagi:


Jeśli bezy chcemy udekorować wcześniej, część śmietanki (125 g) należy zastąpić serkiem mascarpone lub śmietanę usztywnić preparatem do śmietany ("śmietan-fix"). Udekorowane śmietaną bezy przechowujemy w lodówce do 2 dni, truskawki i sos dodajemy tuż przed podaniem.

Udanych wypieków ;-)

2 komentarze: